П`ятниця, 23.08.2019, 22:55
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Категорії розділу
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 14
Друзі сайту
www.teach-inf.at.ua
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

ПЕРСОНАЛЬНИЙ САЙТ ВЧИТЕЛЯ

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

Ігри на відтворення фігур-силуетів з спеціальних наборів (математичні розваги)

"Монгольська гра" 

Опис та виготовлення. Квадрат розміром 10Х10 см розрізається, як показано на малюнку 1. У результаті виходить 11 частин: серед них 2 квадрата, 4 трикутника, 5 прямокутників (4 маленьких і 1 великий). 

Рис1

Правила: при складанні фігур-силуетів використовувати всі частини, приєднуючи одну до інший, не накладаючи одну частину на іншу. 

Виготовити гру можна з однаково пофарбованого з 2 сторін картону, пластику та інших матеріалів. Всі частини гри - геометричні фігури, комбінуючи які можна отримати багато нових силуетів. 

На малюнку 1 представлені найбільш складні геометричні фігури, складені з частин монгольської гри: квадрат, прямокутник і чотирикутник - з 4 трикутників; прямокутник - з квадрата, 4 прямокутників і 4 трикутників. 

Засвоєння дітьми способів приєднання однієї фігури до іншої з метою отримання нової - необхідний і початковий етап освоєння гри. Діти повинні вміти практично складати нові геометричні фігури з наявних і представляти, яка фігура вийде в результаті приєднання, трансфігурації. Після цього діти складають фігури-силуети за зразками (розчленованим і контурним), за задумом. 

"Колумбово яйце"

 (Гра випускається промисловістю. Має місце і дещо інший розріз овалу, в результаті якого виходить 9 частин, тобто замість 2 маленьких трикутників - 1. Див: Мінський Є. М. Від гри до знань. М, 1982, с. 39)

Опис та виготовлення Овал розміром 15X12 см розрізають, як показано на малюнку 2. В результаті виходить 10 частин: 4 трикутника (2 великих і 2 маленьких), 2 фігури, схожі на чотирикутник, одна зі сторін яких округлої форми, 4 фігури (великі і маленькі), що мають схожість з трикутником, але із закругленою однією стороною. Для виготовлення гри використовують картон, пластик, однаково забарвлений з обох сторін. 


Рис. 2

Правила гри ті ж, що і в монгольській грі: створюючи силует, використовувати всі частини гри, приєднуючи одну до іншої. 

На початковому етапі освоєння гри (розглядання і називання частин, визначення їх форми і розміру, комбінування) дітям пропонують знайти подібність за формою частин гри і комбінацій з них з реальними предметами та їх зображеннями. В результаті бесіди з'ясовують, що фігури трикутної форми з заокругленням мають схожість за формою з крилами птахів, великі за розміром фігури (трикутники і чотирикутники із закругленою стороною) схожі на тулуб птахів, звірів, морських тварин. Таке співвідношення і порівняння форми частин гри з предметами розвиває у дітей вміння аналізувати предмети і зображення складної форми, виділяти будова складових частин. 

Дітям пропонують подумати, що можна скласти з набору фігур до гри "Колумбово яйце". Вони називають птахів у польоті, пінгвінів, людей. Вихователь показує зразки (із зазначенням частин і без них), пропонує скласти фігуру-силует за зразком або відтворити задумане зображення.  Це в основному фігури птахів: пелікан, лебідь, півень. Але діти не обмежуються виконанням рекомендацій інструкції. Вони самостійно придумують і складають фігури лицарів, воїнів, балерин, коней, конячок і т. д. (рис. 3). 


рис.  3

Призначення. Розвиток сенсорних здібностей у дітей, просторових уявлень, образного і логічного мислення, кмітливості та кмітливості. Діти опановують практичними і розумовими діями, спрямованими на аналіз складної форми і відтворення її з частин на основі сприйняття та сформованого уявлення. У дітей формується звичка до розумової праці. 

Керівництво. У ході прилучення дітей до ігор "Колумбово яйце", "Монгольська гра" необхідно дотримуватися послідовність в ускладненні, узгоджуючи її з індивідуальними можливостями дітей. 

Прийоми керівництва спрямовані на виховання у дітей інтересу до ігор та навчання їх практичним умінням відтворення фігур. У випадку утруднення вихователь пропонує зразок, виконаний у тому ж масштабі, що і частини гри, із зазначенням місця розташування 1-й і 2-й частин. У цьому випадку, підбираючи фігури, діти накладають їх на зразок. У ході всієї роботи вихователь вказує на необхідність подумки уявити  фігуру, розчленувати її форму і будову на складові частини, потім відтворювати. 

 

Категорія: Мої статті | Додав: Edelveis (12.04.2014)
Переглядів: 2684 | Теги: Колумбове яйце, ігри типу танграм, Ігри на відтворення фігур-силуетів , могольска гра | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: